poniedziałek, 19 grudnia 2011

Choinka w Polsce

Choinka Bożonarodzeniowa w Polsce

W Polsce zwyczaj ozdabiania choinki sięga XVIII wieku. Zwyczaj ten przywędrował do nas z protestanckich Niemczech. Tradycyjnie drzewko było przynoszone w wigilijny poranek przez gospodarza z lasu. Mówiono, że to choinka jest ukradziona z innego świata i miała przynosić szczęście.
Początkowo zwyczaj ten celebrowany był przez polskie mieszczaństwo, dopiero potem przez polską szlachtę, magnatów i na końcu zwyczaj ten przywędrował do chłopskich chat. 
Zanim choinka stała się popularnym symbolem Świąt, dzieci w Wigilię dostawały gałązkę na której zawieszały owoce, kolorowe papierowe ozdoby oraz czekoladki. 


Zielone drzewko stawiano w przedsionku kościoła podczas trwania adwentu i uważano ja za symbol życia, a dokładniej jako symbol Chrystusa jako źródło życia.


Ozdoby choinkowe, także mają swoją szczególną symbolikę.


Jabłka - nawiązywały do rajskiego owocu. Miały zapewnić zdrowie i urodę.


Dzwoneczki - oznaczały dobre nowiny i wesołe wydarzenia


Aniołki to symbol opieki niebiańskich istot


Łańcuchy przypominały o zniewoleniu grzechem, ale także uważano je za symbol mocnych więzi rodzinnych. Z czasem nabrały znaczenia politycznego.


Świeczki i światełka to obrona przed złymi mocami


Najważniejszą ozdobą była gwiazda umieszczana na czubku choinki. Miała ona pomóc w powrocie do domu, tym którzy rozeszli się po świecie.


Ozdobami bardzo często bywały też: ciastka, pierniczki, ozdoby z bibuły, piórka, kolorowe 
papierki.

W większości krajów choinka ubierana jest w wigilijny poranek. Tradycja ta kultywowana jest także w Polsce. 
Kulminacja następuje jednak wieczorek, kiedy pod świątecznym drzewkiem znajdujemy prezenty od Świętego Mikołaja.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz